Kanal Tedavisi Uzmanı / Doktoru

Kanal tedavisi uzmanı yada doktoru olarak görev yapan endodonti doktoru, kanal tedavisi alanında özel eğitim almış kişilerdir. Dişin üzerinden açtığı “doğal oyuktan” problemi keşfeden ve o problemi “en iyi tekniklerle” gidermeyi amaçlayan endodonti uzmanı, “çürük kaynaklı diş ağrılarına” son verecek tedaviyi gerçekleştirir.

Diş ve diş eti problemleri arasında “en sancılı” olan sorunlardan birisi kuşkusuz ki diş çürüklerdir. Bebeklikte, çocuklukta, ergenlikte, yetişkinlikte ve yaşlılıkta dahi hayatımızda bir kez karşılaşacağımız diş çürüklerinin ilerlemesi sonucunda yaşanan “ağrı, hassasiyet” gibi negatif durumların sona erdirilmesi için mutlaka kanal tedavisi yaptırmak gerekecektir. Zira; dişte ağrı ve hassasiyet büyük ölçüde diş çürüklerinden kaynaklanmaktadır ki diş çürüklerinin “erken dönemde” tedavi edilmemesi ise diş kayıplarına sebep olabilmektedir. Diş kaybına ramak kala olan çürümüş dişlerin kurtarılması içinde kanal tedavisi uzmanı yada diğer adıyla endodonti uzmanına başvurmak gerekmektedir.

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi nedir, neden yapılır gibi soruların yanıtına geçmeden önce kanal tedavisine zemin hazırlayan durumlardan bahsetmekte fayda var. Zira; kanal tedavisi gibi önemli bir tedaviyi almadan önce “dişin” ne derecede kanal tedavisine ihtiyaç duyduğu bilinmelidir.

Dişin dış katmanı olan diş minesi, çeşitli sebeplerden ötürü bozulur ve zarara uğrar. Diş çürüğü başlangıcının ilk sebebi olan bu bozulmalara ise genel olarak şekerli yiyecek/ içecekler, plak birikmesi, diş ve ağız sağlığının yapılmaması gibi durumlar sebep olarak gösterilebilir. Diş minesinden sonra diş kemiğine ulaşan zararlı bakteriler, diş çürüklerine sebep olup daha da ilerleyerek sinire ulaşırlar. İşte bu aşamadan sonra ise “diş çürüğü ağrısı” ile karşılaşılır. Dişe enfeksiyon, diş kökü zedelenmesi ve aşırı seviyedeki diş hassasiyetleri için kuşkusuz ki endodonti doktoru ile görüşmek ve planlanan tedaviyi yaptırmak gerekecektir.

Diş çürüklerini gidermek ve olası ağrıları dindirmek için yapılan kanal tedavisi, problemli diş üzerinde yapılan işlemlerdir. Kanal tedavisi doktoru, kanal tedavisini yaparken “diş üzerinde bir delik” açar ve bu delikten dişin doğal oyuğuna ulaşır. Endodonti doktoru tarafından açılan bu doğal oyukta ise “sinirleri ve diğer diş dokularının” bulunduğu pulpa odası vardır. İşte buradaki diş pulpası zarar görmüş ise “dişte ağrı yada diğer şikayetler” gün yüzüne çıkar. Bu tür şikayetlerin sona erdirilmesi içinse kanal tedavisi, endodonti doktoru tarafından planlanarak yapılır.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi doktoru tarafından gerçekleştirilen kontrol muayenesinde “ne tür bir yol izleneceği” kesin olarak belirlenir ve size anlatılır. Zira; kanal tedavisinin özünde “çürük olan dişin doğal oyuğuna ulaşma tekniği” belirlenmesi ve uygulanması vardır. Kanal tedavisi uzmanı tarafından gerçekleştirilen bu işlemde, dişin doğal oyuğuna ulaşılır ve pulpa dokusu ile sinirler alınır ve daha sonra dişin iç kısmı temizlenir. Tüm bu aşamalardan sonra dişin zarar görmesini engellemek adına ise “tampon” uygulaması yapılır.

Kanal tedavisinde pulpa odasının kaldırılmasının sebebi ise “oluşabielcek zararlı bakterilerin” kendine yer bulmasını engellemektedir. Zira; pulpa odası alındığından sonra dişte yeniden enfeksiyon oluşma ihtimali engellenmiş olur.

Kanal tedavisi genel olarak şu aşamaları içerir;

– Lokal anestezi ile bölgenin uyuşturulması

– Dişe delik açılması

– Pulpa dokusu, çürümüş sinirler ve diğer dokuların alınması

– Dişin içinin sterilize edilmesi ve kalıntıların boşaltılması

– Mümkün ise dişin “kalıcı dolgu uygulaması” ile kapatılması

Kanal Tedavisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Dent Dizayn olarak bizler, başvuran hastaların “son raddede” bize geldiklerini gözlemliyoruz. Zira; Türkiye’de yaygın bir diş hekimi korkusu var ve bu sebepten ötürü diş tedavileri gecikmeli olarak yapılıyor. Aslında, problemin başladığı yada fark edildiği anda müdahale edebilme şansımız olsa bugün birçok hastamıza ileri tedaviler uygulamak zorunda kalmayız. Ancak; dişçi korkusu sebebiyle ne yazık ki bugün çürük diş şikayeti; kanal tedavilerine, diş çekimlerine ve implant atılmasına kadar uzayabiliyor. İşte, diş hekimi tarafından “zamanında” müdahal edilerek çözüme kavuşturulabilen çürük diş şikayeti, kanal tedavisi ile çözümlenecek aşamaya geldiğinde diş hekimi yerine endodonti hekimine devroluyor. İğnesiz ve ağrısız bir şekilde kısa sürede halledilebilecek bir diş çürüğü; anestezili, iğneli ve belirli bir süre sürebilen kanal tedavisini beraberinde getirebiliyor.

Kanal tedavisinin ne zaman yapılması gerektiği sorusunun yanıtı aslında çok basittir; diş kaybedilmek üzere olunduğunda! Çürük diş tedavisinde başvurulması gereken en son çözümlerden birisi olan kanal tedavisi, dişin kaybedilmek üzere olduğu dönemlerde yapılabilir. İleri seviyede diş çürüğü ile karşılaşan bir kanal tedavisi uzmanı, kanal tedavisini başlatmadan önce enfeksiyonu inceler, diş röntgenine bakar ve kanal tedavisinin gerekli olup olmadığına karar verir.

Kanal tedavisinin yapılmasına işaret eden durumlar ise; sıcak/soğuk hassasiyeti, sürekli ağrı, renk değişimleri ve dişin olduğu bölgeye dokunulduğunda ağrı olarak açıklanabilir.

Kanal Tedavisi Nasıl Planlanır?

Endodonti uzmanı tarafından incelenen problemli dişte “iltihap” söz konusu ise antibiyotik kullanımı yine doktorunuz tarafından önerilebilir. Zira; enfeksiyon dişe işlem yapmak son derece yanlış bir adım olacaktır. Kanal tedavisine başlamadan önce kanal tedavisi planlanırken enfeksiyon gözetilir ve gerekiyor ise enfeksiyonu kurutmak için ilaçların kullanılması beklenir. Dişteki enfeksiyon kuruduğu zaman kanal tedavisine başlanır ve gerekli görüldüğü zamanlarda kanal tedavisi seanslara bölünerek devam ettirilebilir.

Kanal Tedavisiyle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kronik hastalıklarda ve hamilelikte kanal tedavisi yapılması 

Diş çekimine nazaran daha az travmatik olduğu kabul edilen kanal tedavisi, kalp hastalarında “gerekli önlemler” alındığı taktirde uygulanabilmektedir. Aynı şekilde lösemi ve diğer kanser çeşitlerine sahip olan hastalarda da doktor kontrülünde kanal tedavisi yapılabilir.

Şeker hastalarına kanal tedavisi yapılması konusunda engel bulunmamaktadır. Özel anestezik maddeler ve ilaçlar sayesinde şeker hastalarına da kanal tedavisi uygulanabilmektedir.

Hamileliğin ilk ve son 3 aylarında “dental müdahalelerin” yapılması uygun görülmemektedir. Orta trimester dönemlerinde ise doktor kontrolünden sonra kanal tedavisi uygulanabilir ancak acil bir durum yok ise doğumdan sonraki sürecin beklenmesi hastaya önerilebilir.

Kanal tedavisinin yapılamayacağı durumlar

Diş çürüğü şikayeti olan herkese kanal tedavisi uygulanmayacağı mutlaka bilinmelidir. Zira; endodonti hekimi tarafından yapılan ön muayenede “kanal tedavisine engel olabilecek durumlar” belirlenmekte ve hastaya bildirilmektedir.

Diş ve kök çevresinde ileri derecede kemik yada doku kaybı, kök kanalında temizleme işlemlerinin yapılamayacak olması, restore edilemeyecek diş olgusu, dikey kırıkların varlığı, kontrol altına alınmamamış eksuda yani iltihap akışı gibi durumlarda “kanal tedavisi” uygulanmamaktadır.

Anestezi yada iğne olmadan kanal tedavisi yapılabilir mi?

Kanal tedavisinde anestezi yada iğne yapımı, sinirin ne kadar canlı olduğuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Zira; ilgili dişte canlılık söz konusu değilse “ağrı” olmayacağı için kanal tedavisi, anesteziye yada iğneye gerek duyulmadan yapılabilir. Ancak; çok seanslı kanal tedavilerinde ve kök dolgusu yapıldığında mutlaka anestezi yapmakta fayda vardır.

Kanal tedavisinden sonra ağrı hissedilmemesi içinde zaten endodonti uzmanınız mutlaka ağrı kesici reçete edecektir. Eğer ki dayanılmayacak derecede ağrı hissederseniz mutlaka kanal tedavisini yaptırdığınız doktora tekrar gidin. Zira; tedaviyle ilgili gözden kaçmış bir şey olabilir.

Kanal Tedavisi Fiyatları Ortalama Ne Kadar?

Diş çürüğü tedavileri arasında yer alan kanal tedavisi, endodonti uzmanları tarafından gerçekleştirilen bir tedavidir. Endodonti alanında uzmanlaşmış diş hekimleri tarafından yapılabilen kanal tedavisi ücretleri ise çeşitli sebeplerden ötürü değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin; tek diş kanal tedavisi fiyatları ile çok sayıdaki dişe yapılacak olan kanal tedavisi ücretleri farklı olacaktır. Bununla birlikte dişteki problemin ne denli karmaşık bağlı olduğuna göre de kanal tedavisi ücretleri değişiklik gösterebilir. Ayrıca; İstanbul başta olmak üzere diğer şehirlerde “kanal tedavisi ücret” farklılığı da gözlemlenebilmektedir ki bu gayet olağan bir durumdur.

Kanal tedavisi fiyatları ve sağladığı kanal tedavisi doktoru portföyü ile sizleri daima memnun etmeye gayret eden Dent Dizayn olarak bizler, kanal tedavisi hakkında merak ettiklerinizi yanıtlamak ve tedavinizi planlamak üzere sizi Dent Dizayn’a davet ediyoruz! Siz de ağrıyan dişinize çözüm bulmak ve en iyi kanal tedavisi doktoru / uzmanı ile tanışmak istiyorsanız hemen Dent Dizayn’a ulaşın ve randevunuzu alın! Bizle iletişime geçmek, Dent Dizayn Kliniklerinden randevu almak için lütfen bu linke tıklayın.Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İçin Aşağıdaki Butonları Kullanabilirsiniz